Kunzt

#354

Oda Wildhagen Gjessing om å bli kunsthistoriker

Oda Wildhagen Gjessing om å bli kunsthistoriker

26.03.2025

Snart skal flere hundre tusen unge voksne ta et av sine livs viktigste valg, med opptak til høyere utdanning like rundt hjørnet. Men humantiske fag, for eksempel kunsthistorie, har urettmessig fått et frynsete rykte. At det er "umulig å få jobb" og at det er et "overskuddsfag". Det, til tross for at forskningen er klar: uten tilgang på utdanning, kunnskap, kunst og kultur vil folkehelsen svekkes vesentlig.

Vi møter Oda Wildhagen Gjessing i Sparebankstiftelsen DNB, en av Norges skarpeste og dyktigste kunsthistorikere. Hvorfor valgte hun å studere kunsthistorie? Hva mener hun at en bør tenke over på vei inn i arbeidslivet Og hva arbeider hun med i dag?

Støtt vår kunstjournalistikk ved å bli abonnement her. Registrer deg og få ubegrenset tilgang til over 350 kunstprogram + flere gode fordeler hos våre faglig relevante samarbeidspartnere ✔️ Rabatt på kunst, innramming, tegne- og maleutstyr, kreative kurs, design & mer.

Mer info om Sparebankstiftelsen DNB sin kunstsamling finner du her.

Musikk fra Epidemic Sound.

Utstillinger
Steder

Blir du abonnent får du:

Over 300 kunstprogram. Rabatt på kunst og kunstinnramming. Rabatt på tegne- og maleutstyr. Ekslusive kunstarrangement. Nyhetsbrev. Pluss flere fordeler. Ingen bindingstid.